Zemřel Akademický sochař Michael Bílek

misabilek

parte

2. Mezinárodní festival krásných umění 2015, Česká republika – Itálie

plak_mfku15

Plakát k festivalu (český)

Manifesto Horice

Plakát k festivalu (italský)

Slavnostní koncert v sobotu 1. srpna od 20.00 hodin v sále městské radnice. Večerem provádí Miluše Bittnerová.

Veronika Hajnová

Mezzosopranistka Veronika Hajnová vystudovala konzervatoř a VŠMU v Bratislavě u profesorky Ľuby Baricové. Zúčastnila se také několika mistrovských kurzů v Čechách a v Německu. V r. 2002 byla semifinalistkou Belvedere International Singing Competition ve Vídni, kde získala cenu CNIPAL.

Již během studií působila v operním souboru Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, nejdříve jako host a v letech 2002 – 2004 jako členka souboru. Vystupovala zde ve výrazných rolích, jako je Olga v Čajkovského Evženu Oněginovi, Káča ve Dvořákově opeře Čert a Káča nebo Charlotte v Massenetově Wertherovi. Za postavu Dalily v Saint-Saënsově opeře Samson a Dalila byla v roce 2003 nominována na cenu Thálie. Pohostinsky zde vytvořila i postavu Johanky (v Čajkovského Panně orleánské), za níž byla v roce 2010 oceněna další nominací na cenu Thálie.

Od roku 2004 doposud je sólistkou Státní opery Praha, kde je představitelkou zejména dramatických rolí. Patři mezi ně především Verdiho Amneris (Aida), Azucena (Trubadúr), Fenena (Nabucco), Dvořákova Ježibaba (Rusalka) nebo Bizetova Carmen. Díky technickým možnostem svého hlasu ztvárňuje i postavy Mozartových oper, jako je Dorabella (Cosi fan tutte) nebo Cherubino (Figarova svatba). Je častým hostem pražského i brněnského Národního divadla a dalších operních scén.

V roli Amneris i jako Carmen se představila také na několika turné v zahraničí, a to v Japonsku, Španělsku, Portugalsku, Francii, Maďarsku, emirátu Abu Dhabi nebo v jihokorejském Soulu. Vystupuje na mezinárodních i domácích hudebních festivalech (Festival Internazionale della Musica v Miláně, festival v Gars am Kamp, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj, Chopinův festival v Mariánských Lázních, Svatováclavský festival v Ostravě aj.), je zvána ke spolupráci s významnými orchestry, jako je Česká filharmonie, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Moravská filharmonie Olomouc.

Kromě opery jsou součástí jejího repertoáru také díla oratorní i písňová. Za všechna je třeba jmenovat roli Zefky z Janáčkova Zápisníku zmizelého, s níž se představila jak doma, tak i v koncertním provedení tohoto díla v pařížské Opeře Bastille v r. 2007 nebo na mezinárodním festivalu v Miláně v r. 2008, mezzosopránový part ve Verdiho Requiem, který s velkým úspěchem interpretovala v Opera Municipale v Marseille v nastudování šéfdirigenta Diedericha, Schumannovy a Chopinovy písně, s nimiž se představila na Chopinově festivalu v Mariánských Lázních, nebo Mahlerovy Písně o mrtvých dětech, které nastudovala s italským dirigentem A. Scaranem a po jejich úspěšném provedení na Festivalu zakázané hudby v Terezíně je připravuje na další provedení v Itálii v r. 2013.

V poslední době se s velkým úspěchem představila jako Mignon při koncertním provedení této opery Ambroise Thomase, a to ve Státní opeře v nastudování T. Braunera. Její nejnovější rolí je Melisanda v Debussyho opeře Pelleas a Melisanda v Národním divadle v Praze.

 

kasik2

Martin Kasík

Martin Kasík (1976) – vítěz jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku 1999 – se věnuje klavírní hře od 4 let. Studoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě pod vedením Mgr. Moniky Tugedliebové a AMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Je vítězem mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mj. soutěže Pražského Jara 1998, držitelem ceny Davidoff Prix 2000 pro nejlepšího českého interpreta do 28 let v oblasti klasické hudby a Ceny Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce za rok 2002.

Martin Kasík v koncertním…

Koncertoval v řadě prestižních koncertních sálů Evropy (Sál Berlínské filharmonie, Wigmore Hall v Londýně, Gewandhaus Lipsko, Tonhalle Zürich, Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam, Finlandia Hall Helsinky, Auditorio di Barcelona aj.), Spojených států amerických (Weill Recital Hall at Carnegie Hall, Alice Tully Hall a Avery Fisher Hall v New Yorku, Kennedy Center Washington aj.), Japonska (Tokyo Suntory Hall), Tai – Wanu (Philharmonic Hall) Singapuru (Singapore Victoria Concert Hall).

Jako sólista vystupoval mj. s Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, DSO Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdams Philharmonisch, Helsingin kaupunginorkesteri. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, se kterými podnikl turné po USA a Japonsku.

V roce 2008 se stal Martin Kasík prezidentem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Od roku 2009 vyučuje na pražské konzervatoři. Jako podagog působí rovněž na Akademii múzických umění v Praze. Martin Kasík vydal 12 CD ve spolupráci se společnostmi Supraphon a ArcoDiva.

 

90. let koupaliště Dachova

plak_dachova

Plakát k akci

Rozmarné léto na Dachovech

plak_leto

Plakát k výstavě

Luboš Zvičina – Obrazová meditace

Více informací najdete na: Luboš Zvičina

zvicina

Pohled do expozice

Lví silou, vzletem sokolím

pozv_sokol

plakát k výstavě

Jóga mezi uměním

Od soboty 30. května probíhá v Galerii plastik výstava obrazů malíře Luboše Zvičiny.

Předběžný program jógového workshopu s Jaruškou Sedláčkovou:

sobota 6. června 2015
od 15:00 – odpolední blok cvičení pro rodiče a děti (max. 8 dětí)

neděle 7. června 2015
od 10:00 – dopolední blok cvičení pro rodiče a děti (max. 8 dětí)
od 15:00 – odpolední blok cvičení pro dospělé (max. 8 osob)

Vstupné 50,-

pozv_JOGA

Pozvánka

CIMG0788

Výstava obrazů Luboše Zvičiny – prostor kde proběhne jógový workshop

Více o Jarušce Sedláčkové:
YogaART
Jógoviny
YogaFlow

Hořické vzpomínkové akce k výročí osvobození

Odkaz na článek v Jičínském deníku

Tenkrát v Máji 1945

plak_maj

Plakát k výstavě

Soutěž tří portrétů – Václav Havel, Antonín Holý, Jan Kaplický

Výstavní soubor prací s názvem Soutěž tří portrétů, vzešel z klání současných českých sochařů v trojici soutěží. Společným předmětem byl portrét významné osobnosti, respektive osobností – prezidenta Václava Havla, významného chemika prof. Antonína Holého a architekta Jana Kaplického. Výstava představí konkrétní osobnost vždy v nejméně 10-ti různých sochařských pojetích. Soutěže iniciovalo a zorganizovalo Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Obcí architektů a Akademií věd ČR.

Impulsem k pořádání soutěže o sochařský portrét byla podle Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska debata o problematických sochách Václava Havla, které bezprostředně po jeho úmrtí začaly vznikat zpravidla bez soutěže. První soutěž pořádaná Sdružením proběhla loňského roku 2014 za velkého zájmu veřejnosti, proto se Sdružení rozhodlo v iniciativě pokračovat. Jakkoliv především loňská soutěž nevydala bezvýhradně přesvědčivý portrét Václava Havla, otevřela tato akce dvě důležité otázky veřejných portrétních realizací a pozitivním způsobem přispěla k debatě. Těmi dvěma podstatnými otázkami jsou: – metodika soutěží o veřejných sochařských realizacích, od prvotního impulsu ze strany zadavatele, až po výsledné zrealizování projektu, a za druhé: – připomenutí tradiční sochařské disciplíny portrétu jako fenoménu, jenž je z části determinován živou tvorbou minulosti a z části jej nutno aktualizovat v současných podmínkách, v přirozeném posunu času, přičemž otevření mnohdy pomíjené a rozporné otázky kvality je nevyhnutelnou součástí celé problematiky sochařského portrétu. Letos k osobnosti Václava Havla přibyli další významní mužové – chemik prof. Antonín Holý a architekt Jan Kaplický, kteří rozšířili soutěž motivicky a současně přibylo i sochařů, kteří mají o sochařský portrét zájem, což výše naznačený smysl soutěží podtrhuje.

Vystavující: Jan Bartoš, Barbora Blahutová, Michal Blažek, Martin Čermák, Jakub Goll, Iveta Gombošová, Peter Ilčík, Veronika Jamrichová, Ladislav Janouch, Stanislava Kavanová, Adam Kovalčík, Václav Krob, Jakub Lipavský, Eva Lukešová, Vojtěch Mach – Žižka, Michal Machciník, Pavel Míka, Petr Novák, Kateřina Puffrová, Marie Šeborová, Petr Šedivý, Alena Tetaurová, Zdeněk Tománek, Tomáš Vejdovský

plak_hlavy

Plakát k výstavě